İş Sürekliliği ve Felaket Kurtarma Çözümleri

Olası bir felaketin, mümkün olan en az kayıpla atlatılabilmesi ve iş sürekliliğinin sağlanabilmesi, kurumsal risk yönetiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Her duruma hazırlıklı olabilmeniz için, sertifikalı kadromuz ve teknolojik çözümlerimizle biz hazırız.

BT sistemlerinizi iç ve dış tehditlere, öngörülmeyen kesintilere, doğal afet ve saldırılara karşı korumak için size kapsamlı çözümler öneriyoruz.

Amacımız, olağanüstü bir duruma mümkün olan en hızlı ve en sorunsuz şekilde müdahale ederek, operasyon kesintisi ve veri kaybı gibi önemli risklerin yaşanmaması ve ilgili sistemlerin en kısa sürede devreye alınmasıdır.

Sertifikalı teknik uzman kadromuz ile global iş ortaklarımızın deneyimlerini kullanarak, uluslararası standartlarda risk analizi, servis analizi, topoloji ve prosedürler analizi, kesinti ve veri analizi yaparak felaket senaryolarını hazırlıyoruz. Bu çalışmayı temel alarak size özel felaket önleme çözümünü tasarlıyoruz.

“Proaktif önlem ve planlama, anında müdahale, etkin kurtarma”

İş Sürekliliği (Business Continuity)

Kesintisiz Sistem = Kesintisiz “Sistem + Servis/Uygulama + Veri”

Kesintisiz Sistem Çözümlerinde üç ana bileşeninin hizmet kesintisi ve kayıp olmadan çalışması hedeflenir. Bunlar; Sistem(Donanım), Uygulamalar (İşletim Sistemleri, Servisleri ve Uygulamalar) ve Veri’dir. Bunun sağlanabilmesi için aşağıdaki teknolojilerden yararlanılır;

Kümeleme (Cluster): Birden fazla donanımın aynı anda “tek bir donanım gibi” çalıştığı ve arıza anında diğerinin görevini üstlendiği teknolojidir.

Bire-bir kopyalama (Replikasyon): Verinin Senkron veya Asenkron olarak iki farklı sisteme yazılması mantığına dayanır. Ana sistemin devre dışı kalması durumunda replike edilmiş sağlıklı bir kopyanın bulundurulması sayesinde veri kaybının önlenmesi ve sistemin çalışır halde tutulması amaçlanır.

Sanallaştırma (Virtualization) : Sanallaştırma Teknolojileri ile Veri Depolama (Storage) sistemlerinin bir arada kullanıldığı çözümler, iş sürekliliği konusunda uygun maliyetlere yüksek konfor sunmaktadır. Çözüm; “ortak” veri depolama alanında çalışmakta olan “Sanal Sunucunun” donanım arızası durumunda otomatik olarak bu veri depolama alanına bağlı diğer sunucular tarafından devralına bilmesi mantığına dayalıdır.

Felaket Kurtarma (Disaster Recovery – DR)

Bilişim terminolojisinde Felaket (Disaster), sözlük anlamından farklıdır. ERP veri tabanının yanlışlıkla silinmesi de bu tanıma girer. Kapsamlı teknik tanım ise; Fiziksel ve/veya elektronik olarak sistemin çalışmaz veya verilerin ulaşılamaz/bozuk hale gelmesi durumudur. Çözüm hedefi; bu durumlarda veri kaybının engellenmesi ve sistemin farklı bir fiziksel lokasyondan çalışmaya devam etmesinin sağlanmasıdır. Geri dönüş senaryosu ise işin en önemli kısmıdır.

Üç temel soruya yanıt aranır; Felaket anında “hangi andaki duruma (Return Point Ojective-RPO)”, “ne kadar süre içinde (Return Time Objective-RTO)” ve “hangi performansla (Return Performance Objective-RpO)” dönülecek? Doğru projelendirme, yanıtları sağlayacak tasarımı esas alır. Çözüm, hedef değerleri en uygun şekilde karşılayan yedi katmanlı Disaster Recovery yöntemleri ile oluşturulur.

1ware, bir uzmanlık konusu olan Felaket Kurtarma çözümlerindeki projelendirme ve uygulama başarısı ile önemli referanslara sahiptir. Siz de işinizin konforu için önleminizi alın. Unutmayın; önlemek, tamir etmekten her zaman daha ucuzdur.

Microsoft Çözümleri

Microsoft teknolojilerine yatırım yapmış olan müşterilerimizin, bu teknolojileri en etkin şekilde kullanmalarını hedefliyoruz. Microsoft çözüm portföyümüzde sunduğumuz yedi ayrı çözüm kategorisi ile siz de yatırımlarınıza değer katın.

Müşterilerimize, Microsoft çözümleri konusunda daha etkin destek verebilmek için sertifikalı ekibimizle Microsoft çözümlerinin entegrasyonunu gerçekleştiriyoruz. En güncel Microsoft teknolojilerini, ihtiyaç duyduğunuz yüksek performanslı, iş sürekliliği ve verimliliği sağlayan ölçeklenebilir çözümlere dönüştürüyoruz.

Microsoft lisanslama çözümleri

Microsoft sanallaştırma çözümleri

Microsoft mesajlaşma (exchange server) çözümleri

Microsof birleşik iletişim (lync) çözümleri

Microsoft bulut bilişim çözümleri

Microsoft sistem yönetim yazılım çözümleri

Microsoft office365 çözümleri

Windows Azure Çözümleri

 

 

E-Bültene Kayıt Olmak İster misiniz ?

E-Bültene kayıt olarak, içeriklerimizden haberdar olabilirsiniz.